Dzisiaj prosty przepis na bardzo popularne (szczególnie w Stanach Zjednoczonych) azjatyckie danie. Nazwa jest kantońska, jednak sam pomysł narodził się w Szanghaju. Co do składników to wszystkie dodatki mogą być dowolnie modyfikowane, i z dania mięsnego możemy zrobić danie wegetariańskie, zastępując mięso np. grzybami shitake. Podawać omlet możemy na ciepło i na zimno, z dodatkami jakimi tylko zechcemy i jakie podpowie nam fantazja.
Omlet Egg Foo Yung
8 placków na 4 osoby:
Składniki:
- ok. 4 łyżki oleju rzepakowego lub arachidowego
- 2 posiekane cebulki dymki (wraz ze szczypiorkiem)
- ¾ szklanki posiekanych surowych krewetek
- char siu pork lub resztki z pieczonego kurczaka
- ¼ szklanki siekanych kasztanów wodnych
- ¼ szklanki drobno posiekanego selera lub pędów bambusa
- 2 szklanki kiełków fasoli
- 1,5 łyżki jasnego sosu sojowego plus trochę jako sos do omletów
- 1 lub 2 łyżki mąki (można użyć więcej, żeby ciasto było gęstsze)
- 1/8 łyżeczki czarnego lub białego pieprzu
- 5 dużych jajek
- 1 lub 2 drobno posiekanych papryczek chili
- czosnkowy sos chili (chile garlic sauce), lub sos siracha (Sriracha chile sauce) (oba sosy do kupienia w wietnamskich sklepikach)
Dodanie mąki do naszego ciasta spowoduje, że warzywa nie będą nasiąknięte. To również nada odpowiedniej konsystencji dla naszego ciasta na omlety.
- Rozgrzewamy 1 łyżkę oliwy w rondelku/patelni, dodajemy dymkę i smażymy przez 15 sekund albo do momentu gdy cebulka nabierze aromatu. Dodajemy krewetki, kasztany wodne i seler. Smażymy przez 45 sekund albo aż nabierze to wszystko aromatu.
- Dodajemy kiełki i smażymy ok. 2 minut aż delikatnie zmiękną. Dodajemy sos sojowy i smażymy przez 1 minutę aż kiełki zmiękną. Dosypujemy mąkę i mieszamy aż się wszystko połączy. Gotujemy i mieszamy przez 30 sekund aż wszystko będzie spójne. Odstawiamy na 5 minut do ostygnięcia.
- Wbijamy do miski jajka. Dodajemy nasze ciasto i mieszamy.
- Dodajemy tyle oliwy, żeby pokryła dno średniego lub dużego rondla/patelni i czekamy aż się rozgrzeje.
- Formujemy placki z ¼ szklanki ciasta i smażymy po 1 lub 2 minuty z każdej strony aż się zarumienią. Po każdym placku dodajemy olej i czekamy aż się podgrzeje.
Podajemy gorące lub ciepłe z sosem sojowym, czosnkowym sosem chili (chile garlic sauce), lub sosem siracha (Sriracha chile sauce)
Dziękujemy Andreii za możliwość korzystania z jej Vietworldkitchen.com jako bazy przepisów, a was zachęcamy do dzielenia się w komentarzach autorskimi wersjami omletów 😉
Wasza slodkokwasna.pl
Wyglada naprawde pysznie, musze sprobowac w weekend zrobic.
Zrobilam – pyszne.
To juz drugi przepis z Twego bloga slodkokwasna, ktory wyprobowalam i sie nie zawiodlam
a ja wciąż czekam na kuraka (z imbirem? – zgaduję…) ale omlet jest zawsze na miejscu! zdaje się, że paru dodatków może mi brakować w lodówce ;-( ale jajka mam! pozdrówki