Dawno nas nie było ale i pracy trochę i leń mega duży. A w tak zwanym międzyczasie wyjazdy różne i sporo skubania: to tu, to tam, a brzuszek rośnie. Całe szczęście czasem też jakiś trening siłowy uda się zrobić ale okazuje się, że po tym człowiek taki zmęczony i znowu wpis na bloga przepadł. W końcu jednak udało się zmobilizować i coś napisać.
A jak pisać, to o tym, o czym wszyscy mówią czyli o kiszonkach 😉 Temat na czasie nie tylko dlatego, że modny, ale też dlatego, że zdrowy bardzo i idealnie się wpasowuje w czas, kiedy człowiek co chwila łapie jakieś infekcje. Dobra kiszonka pomoże Wam przetrwać zimę. Jeśli czytacie uważnie bloga, to wiecie, że my kisimy nie od dziś. Ostatnimi czasy mieliśmy sporo wariacji na temat kimchi. Nawet warsztaty kimchowe organizowaliśmy, na których furorę zrobiła cukinia i jabłka zakiszone na sposób koreański.
Kiszonki robią też spory ferment w mediach i na rożnych forach, tudzież fejsbukach. I nic dziwnego, bo w ostatnim czasie pojawiły się na polskim rynku dwie bardzo ciekawe książki o kiszonkach. Pierwsza to „Sztuka Fermentacji” Sandora Katza, mega pozytywnego świra fermentacyjnego i człowieka uważanego za guru w dziedzinie kiszenia. Druga – autorstwa naszego rodzimego kiszonkowego eksperymentatora – „Kiszonki i fermentacje” Aleksandra Barona. Obie książki obecnie czytane są u nas na zmianę, często nawet do poduszki 😉 I obie z całą odpowiedzialnością możemy polecić.
A my dorzucamy swój kamyczek do fermentacyjnego ogródka i dzielimy się przepisem, który dawno nam chodził po głowie i który w końcu – z sukcesem – udało się zrealizować.
Ogórki kiszone w mleku kokosowym
Składniki:
- 700 g małych ogórków do kiszenia
- 5 cm imbiru pokrojonego w plastry
- 8 papryczek chili
- 6 liści zielonej herbaty (opcjonalnie), mogą być też liście wiśni, porzeczki lub dębu, ewentualnie kilka listków zielonej herbaty wysuszonych
- 1 duży ząbek czosnku pokrojony w plastry
- 400 ml mleka kokosowego
- 200 ml wody (przegotowanej ostudzonej)
- łyżka soli
Sposób przygotowania:
- Ogórki myjemy w gorącej wodzie.
- Układamy ciasno w słoju, przekładając dodatkami.
- Sól rozpuszczamy w wodzie. Całość zalewamy mlekiem kokosowym i dolewamy wodę.
- Mieszamy dokładnie i zostawiamy na 2-3 dni w ciepłym miejscu wstrząsając co jakiś czas (śmietanka kokosowa będzie się oddzielać od wody) i odgazowując.
- Później przestawiamy w trochę chłodniejsze miejsce na 2 do 3 tygodni.
- Po tym czasie ogórki są gotowe do spożycia 😉
My z pozostałych po konsumpcji ogórków i ukiszonego mleka zrobimy zupę. Jak wyjdzie coś dobrego (na co liczymy), to na pewno podzielimy się przepisem 😉
Smacznego!!!
Wasza slodkokwasna.pl
Udała się zupa?
Udała się jak najbardziej
https://slodkokwasna.pl/zupa-na-ogorkach-kiszonych-w-mleku-kokosowym/
Kiszonki dominują u mnie od lat, jednak w ten sposób nie przygotowywałem jeszcze ogórków, dzięki za przepis 🙂
Warto spróbować!
Bardzo dobry przepis! Chętnie z niego skorzystam 😉
Dzięki!
bardzo inspirujący przepis!
Dzieki! Polecamy tez zupe na tych ogorkach 😉
Pingback: Gulasz z dzika | Blog Slodkokwasna.pl