Dzisiaj domowy wyrób wędlin w mega szybkiej opcji. Plus w gratisie wietnamska kanapka BANH MI – bardzo popularna w Wietnamie, popularna na zachodzie i coraz bardziej popularna w Polsce. I choć w Polsce prawdziwej banh mi nie kupimy (bo to nie tylko rodzaj kanapki, ale też, czy może przede wszystkim nazwa krótkiej bagietki z dodatkiem mąki ryżowej – taka kooperacja francusko-wietnamska), to używając pewnego triku i naszego piekarnika, możemy być bardzo blisko wietnamskiej ulicy. A jeśli się postaramy, to wkładem spokojnie możemy ją odstawić na spory dystans 😉
Ale nim kanapka, to zrobimy do tej kanapki wędlinę. Podczas testów przedstartowych z Shiso Noodle Bar, rezydującym w Hali Gwardii, eksperymentowaliśmy z roladą z kurczaka. Tak, tak wiemy – kurczak to nie mięso, ale akurat rolada to nie nazwa własna mięsa tylko rodzaj przyrządzenia 😉 A kurczak dalej u nas zostaje na tej samej półce co tofu 😉
W każdym razie rolada wyszła całkiem zacna i od razu pomyśleliśmy o kanapeczce. Jak niektórzy wiedzą, to nasz mały fetysz i ciągle niespełnione marzenie o drugim blogu 😉
W ramenie Shiso w końcu wylądowała wersja bardziej delikatna, za to my się z Wami dzielimy przepisem lekko podkręconym i całkiem solidnym w smaku. Niestety, akurat trafiliśmy kawałki udka (bez kości) pozbawione skóry. Smakowo to dużo nie zmienia, ale w wyglądzie zdecydowanie polecamy wersję ze skórą.
Rolada z kurczaka
Składniki:
- 500 g kurczaka, najlepiej udko, bez kości ale ze skórą
- 250 ml sosu sojowego
- 3 łyżki cukru
- 50 ml octu ryżowego
- 2 łyżki oleju sezamowego
- 2 ząbki czosnku posiekane
- 1/2 łyżeczki pieprzu
Sposób przygotowania:
- Kurczaka staramy się zawinąć „w cygaro” – tak, żeby skóra była na wierzchu.
- Później zawijamy ciasno w folię spożywczą.
- Końcówki skręcamy i zawiązujemy.
- Całość ma wyglądać jak mały walec.
- W garnku zagotowujemy wodę, zmniejszamy płomień i gotujemy w folii około 30 minut.
- W trakcie gotowania przygotowujemy zalewę z pozostałych składników.
- Kurczaka po 30 minutach wyjmujemy i chwilę studzimy. Płyn z folii przelewamy do zalewy, a roladkę marynujemy tak żeby przykryć płynem.
- Do marynowania używamy worka foliowego lub pojemnika.
- Po 24 godzinach rolada jest gotowa do jedzenia.
Jak już mamy roladę to możemy zrobić banh mi z tą roladą 😉
Potrzebujemy: bagietki, masła, majonezu i srirachy, pikli z marchewki i kalarepy, kolendrę i naszą roladę.
Bułkę przecinamy na pół (lub zostawiamy jeden brzeg połączony), smarujemy masłem i wstawiamy do piekarnika 220 stopni na około 5 minut. Majonez mieszamy ze srirachą.
Bagietkę po wyjęciu z piekarnika smarujemy majonezem ze srirachą, układamy pikle, na to roladę i kolendrę. Polewamy srirachą. Drugą część też smarujemy majonezem ze srirachą i przykrywamy. Można jeść!
Smacznego!!!
Wasza słodkokwasna.pl
Też myślę, że bez foli. Może jakaś ściereczka bawełniana?
Nie do konca sie sprawdzi, musi byc cos nie przepuszczajace plynow.
Szynkowar bedzie ok, ale to dla tych co go posiadaja 😉
Poprosimy jakies linki do badan. Bo te, ktore znalezlismy mowia o nieszkodliwosci. Tylko pamietac trzeba o tym ze to ma byc dobra i atestowana folia spozywcza, bo czesto te nieatestowane, to nie sa w ogole folie spozywcze i nie odporne na temperatury. Ale oczywiscie jesli ktos uwaza, ze nie powinno sie takiej folii uzywac, to powinien uzyc czegos innego.
Bardzo proszę: http://www.electrochemsci.org/papers/vol7/7054498.pdf
Dzieki, ale chyba nastapilo malo niezrozumienie. My nie piszemy w przepisie o foli aluminiowej. Tylko o folii spozywczej do gotowania.
Ja nie chcę biadolić i siać fermentu ale nie wolno gotować w tej folii, naprawdę, poczytajcie o tym proszę dla własnego zdrowia.
popieram przedmówczynię. I proszę o wersję przepisu bez folii (bueeee).